Ergonomiczne narzędzia pneumatyczne na stanowiskach pracy

zasady działania pneumatykiWspółczesne przemysłowe stanowiska pracy wyposażane są w taki sposób, aby możliwe było jak najlepsze wykorzystanie ich możliwości bez jednoczesnej nadmiernej eksploatacji operatorów wykonujących każdego dnia szereg powtarzalnych czynności. Jeszcze do niedawna normą było samodzielne działanie pracowników na poszczególnych stanowiskach, przez co praca drastycznie się wydłużała, a operatorzy tracili motywację czując przemęczenie organizmu oraz wszelkiego rodzaju dolegliwości kumulacyjne. Ze względu na to, że postęp cywilizacyjny wymusił na przedsiębiorcach dotrzymywanie kroku konkurencji, dokładają oni wszelkich starań, aby działać strategicznie na wielu polach jednocześnie , chętnie korzystając z dorobku nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań systemowych.

Jako, że zwiększenie efektywności zakładu pracy jest uzależnione bezpośrednio od zatrudnionych w nim ludzi, to właśnie oni powinni posiadać w swoim zewnętrznym otoczeniu nowoczesne meble, sprzęty i narzędzia pneumatyczne, które są w stanie znacznie poprawić wydajność i skrócić czas wykonywania poszczególnych czynności. Dopasowywanie do siebie odpowiednich akcesoriów i urządzeń może być czasochłonne i kosztowne w dłuższej perspektywie, dlatego też wielu właścicieli firm decyduje się na zlecanie pełnej organizacji stanowisk pracy osobom znającym się doskonale na swoich zadaniach. Do fabryki czy zakładu produkcyjnego wkraczają więc specjaliści od ergonomii analizując etapy produkcji oraz system zarządzania, sugerując właścicielom korygowanie ewentualnych błędów oraz przekształcanie swoich działań tak, aby wszystko działało znacznie lepiej. Nie musimy szukać daleko, ponieważ przykładów potwierdzających to założenie jest niezwykle wiele, a to, jak ważna jest właściwa organizacja możemy zauważyć w przestrzeni naszych...kuchni. Każdy posiłek powinien być przygotowywany w maksymalnie krótkim czasie, ale nie będzie to możliwe, kiedy nasze meble, urządzenia i stoły będą znajdowały się w nieodpowiednich miejscach i zmuszą nas do stałego przemieszczania się i sięgania po odpowiednie oprzyrządowanie. Właściwie przygotowane stanowisko pracy nie zmusza operatora do schylania się czy nawet odrywania stóp od podłogi, przez co wszystkie etapy prac mogą być przeprowadzane zdecydowanie szybciej.

Wielu producentów sprzętów konstruuje swoje narzędzia pneumatyczne tak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ciała podczas stałej eksploatacji, dostosowując sprzęty za pośrednictwem odpowiedniego kształtu ułatwiającego trzymanie, stabilizację, zapobiegającą wypadanie maszyny z dłoni oraz wszelkiego rodzaju akcesoria zwiększające funkcjonalność sprzętów. Ergonomia obejmuje więc nie tylko możliwości psychofizyczne każdego poszczególnego człowieka, ale dokłada wszelkich starań, aby był on jak najmniej przemęczony wykonywaniem swoich obowiązków. Właśnie dlatego w sprzedaży pojawiły się wszelkiego rodzaju chwytaki i balansery, które podtrzymują narzędzia pneumatyczne i sprawiają, że operatorzy nie są już zmuszeni do dźwigania – nierzadko bardzo ciężkich - wiertarek, szlifierek czy pilarek. Ze względu na to, że czynniki pochodzące ze środowiska pracy mogą mieć duże oddziaływanie na organizmy operatorów, wszelkiego rodzaju narzędzia i elektronarzędzia powinny uwzględniać aspekty bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie mniej ważna jest sama wiedza z zakresu ergonomii oraz bhp, dlatego też do jednych z ważniejszych zadań pracodawcy należy zawsze odpowiednie przeszkolenie pracowników tak, aby nie tylko byli w stanie zapewnić bezpieczeństwo sobie samym, ale także potrafili zadbać o wszystkich tych, którzy znajdują się w ich bezpośrednim otoczeniu. Narzędzia pneumatyczne posiadają swoje specyfikacje oraz instrukcje obsługi, trudno więc wyobrazić sobie, aby ktokolwiek był w stanie rozpocząć pracę bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz wiedzy z zakresu obsługi sprzętu.

Odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy polega więc już nie tylko na tym, aby dostarczać operatorom narzędzi, surowców czy półproduktów, ale wiedzy niezbędnej do sprawnego wykonywania swoich obowiązków. Kaski, rękawice czy fartuchy są niemal tak samo ważne, jak standardowe narzędzia pneumatyczne, dlatego też stanowisko pracy powinno być doskonale zaopatrzone także w tego typu akcesoria. W skład pełnego i dobrze zorganizowanego stanowiska pracy wchodzą także meble, dlatego też istotne jest inwestowanie w dopasowane do poszczególnych czynności stoły, krzesła czy szafki na narzędzia pneumatyczne i ręczne. Małe i średnie przedsiębiorstwa nie zawsze mają możliwości i zasoby ekonomiczne, aby swobodnie rozbudowywać i utrzymywać autonomiczny system zarządzania ergonomią, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmiany wprowadzać sukcesywnie nawet, jeżeli restrukturyzacja miałaby trwać kilkanaście miesięcy czy kilka lat. Warto zwracać uwagę na wyższą jakość zakupywanych sprzętów i traktować wprowadzanie wytycznych ergonomii jak inwestycję długodystansową, przynoszącą wymierne korzyści. Narzędzia pneumatyczne oraz wszelkiego rodzaju większe czy mniejsze maszyny powinny być więc wykonane w sposób trwały i solidny dzięki czemu pojawiłaby się gwarancja, ze wszystkie urządzenia będą mniej awaryjne i staną się niezależnymi pracownikami działającymi na rzecz wspólnego dobra, jakim bez wątpienia jest rozwój całego przedsiębiorstwa. śrubki

Nowoczesne elektronarzędzia i narzędzia pneumatyczne wykonywane są obecnie w sposób całkowicie innowacyjny, w oparciu o badania naukowe oraz wielotygodniowe testy bezpieczeństwa. Wiertarki, klucze pneumatyczne czy szlifierki wzbogacane są o wysokiej jakości silniki napędowe oraz ergonomiczne kształty, przez co stają się bardziej trwałe, wytrzymałe i dopasowane w sposób niemal idealny do dłoni operatora. Wprowadzanie w przestrzeń przemysłową zaawansowanej technologii zapewnia coraz lepsze efekty rozwojowe oraz nowe możliwości kreacyjne, dzięki którym istnieje już współcześnie możliwość organizowania stanowiska pracy bezpośrednio w hali i na specjalne zamówienie zleceniodawcy. W taki sposób maszyny mogą jeszcze lepiej działać na rzecz ludzi, ułatwiając im pracę i odciążając ich organizmy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie

Our website is protected by DMC Firewall!