Stan deweloperski czy mieszkanie pod klucz?

 

kwiaty w mieszkaniuMieszkania deweloperskie udostępniane są odbiorcom w kilku opcjach, dlatego też nie zawsze zakup lokalu musi być jednoznaczny z nabyciem obiektu w stanie deweloperskim. Oczywiście mieszkanie do samodzielnego remontowania jest ciągle najpopularniejsze, problemem może być jednak niewiedza odbiorców dotycząca innych opcji i możliwości. W przypadku samego pojęcia „stanu deweloperskiego” trudno wywnioskować o co chodzi, przede wszystkim dlatego, że brakuje ciągle jednej spójnej definicji. Deweloperzy interpretują ją więc na wiele sposobów. Standardowo lokale wykańczane są w trzech podstawowych trybach – w stanie surowym, deweloperskim i pod klucz. Każda z opcji posiada swoje wady i zalety, warto więc chociaż w niewielkim stopniu poznać ich zarys i najważniejsze aspekty. Stan surowy nieruchomości to zwykle albo postawienie samych murów z zadaszeniem, albo też mury z zadaszeniem oraz stolarką okienną i drzwiami zewnętrznymi. Oznacza to zatem, że zdecydowaną większość prac budowlanych i remontowych musi wykonać nabywca, co może pociągać za sobą dodatkowe koszty.

Stan deweloperski, ciągle najpopularniejszy, oznacza lokal przygotowany do samodzielnego wykończenia. W zależności od firmy deweloperskiej standard będzie prezentował się nieco inaczej, najczęściej jednak w mieszkaniu znajdują się takie elementy, jak chociażby otynkowane ściany, wylewka pod podłogi, instalacja wodno-kanalizacyjna, instalacja elektryczna, centralne ogrzewanie, a także okna i drzwi. Czasami może się zdarzyć, że całość zostanie wzbogacona o wewnętrzne parapety, rolety czy ogrodzenia, jednak wszystko uzależnione jest tak naprawdę od samego dewelopera. Kupując jednak mieszkanie w stanie deweloperskim najczęściej spodziewamy się, że naszym jedynym zadaniem będzie pomalowanie lub wytapetowanie ścian, położenie paneli lub płytek oraz umeblowanie całości. Taka opcja jest nieco tańsza i z pewnością bardziej praktyczna dla wszystkich tych osób, które posiadają konkretną wizję swojego własnego mieszkania. Dzięki temu są w stanie samodzielnie urządzić mieszkanie od samego początku do samego końca. Czasami sprzedaż lokali w stanie deweloperskim sprawia, że inwestor koncentruje swoją uwagę przede wszystkim na wyposażeniu i urządzeniu infrastruktury zewnętrznej. W obiektach będą więc znajdować się wszelkie niezbędne udogodnienia, takie jak monitoring, system alarmów, ogrodzenia, balustrady, podjazdy, klimatyzacja czy windy. Taki rodzaj wykończenia ciągle króluje na terenie naszego kraju, chociaż na Zachodzie coraz chętniej nabywcy decydują się na pełne wykończenie, czyli mieszkania w opcji pod klucz. Ciekawe nieruchomości - popularne w ostatnim czasie - można znaleźć na odpowiedniej stronie www. 

zdjęcia na ścianieMieszkania mogą być także przygotowywane w dwóch opcjach jednocześnie, przez co w przestrzeni jednej inwestycji możliwe jest kupowanie mieszkań zarówno w stanie deweloperskim, jak i w pełni wykończonych i gotowych do zamieszkania. Ze względu na to, że odbiorcy mają zwykle odmienny gust, deweloperzy starają się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom i oferować pełny wachlarz usługowy i ofertowy. Niezależnie od tego czy są to oferowane przez wybrane firmy dewwloperskie, czy też obiekty stawiane przez innych deweloperów, z pewnością będą wpisywać się w potrzeby klientów. Wiele osób decyduje się na stan deweloperski kierując się przede wszystkim względami finansowymi, zapominając jednak, że bardzo często samodzielne kupowanie materiałów wykończeniowych, armatury czy mebli może pociągać za sobą większe koszty. Kompleksowo wykończone mieszkanie, czyli takie, które jest już gotowe do zamieszkania może mieć ten minus, że nie zawsze będziemy mieć możliwość samodzielnego decydowania o tym, co znajdzie się wewnątrz niego, jednak w wielu przypadkach deweloperzy umożliwiają swoim odbiorcom wybranie typu umeblowania. Takie rozwiązanie jest bez wątpienia wygodniejsze niż spędzanie godzin na poszukiwaniu odpowiednich fachowców, mebli, urządzeń oraz kolorów ścian. Ze względu na to, że urządzając mieszkania deweloperzy nabywają niezbędne materiały hurtowo, ich ceny są niższe od standardowych, spotykanych w centrach budowlanych czy sklepach internetowych. Jeżeli decydujemy się na zaciąganie kredytu hipotecznego, wybierając mieszkanie pod klucz mamy większe szanse na zdobycie wyższego kredytu. Jest to opcja doskonała także dla osób wrażliwych na hałas, ponieważ wykończone mieszkania oznaczają, że za ścianą nie będą odbywały się żadne remonty. W przypadku lokali w stanie deweloperskim zwykle trzeba liczyć się z tym, że przez kilka pierwszych miesięcy zarówno my, jak i wszyscy nasi sąsiedzi będą nieustannie przygotowywać pomieszczenia do zamieszkania. W przestrzeni naszych miast realizowane są kolejne obiekty przeznaczone do zamieszkania oraz spełniające funkcje użytkowe, dlatego też jesteśmy świadkami rozwoju obiektów handlowych oraz użyteczności publicznej, ciągle jednak najpopularniejszą formą inwestycji jest kształtowanie przestrzeni mieszkalnych, oferowanych w najróżniejszych opcjach. Wykończenie wnętrz jest niezwykle ważne, przede wszystkim dlatego, że to od nich zależy to jak będziemy czuć się w danym miejscu.

W zależności od doboru kolorów, kształtów oraz charakteru poszczególnych części wyposażenia możemy reagować zupełnie inaczej na pochodzące z zewnątrz bodźce, nic więc dziwnego, że zdecydowana większość osób ciągle woli mieszkania w stanie deweloperskim, przez co zyskują one szansę na samodzielne zaaranżowanie własnej przestrzeni. Warto jednak dużo wcześniej usiąść z kartką i ołówkiem i dokładnie przeliczyć wszystkie koszty. Może się bowiem okazać, że działanie na własną rękę – poza oczywistą kontrolą – wcale nie przyniesie nam spodziewanych zysków. Mieszkania w opcji pod klucz, choć zwykle wymagają wyłożenia jednorazowo większej sumy, skracają czas remontowania i poszukiwania wszystkich niezbędnych materiałów, pozwalając tym samym na ograniczenie wydatków, zwłaszcza, że ciężar odpowiedzialności za aranżację spada w takiej sytuacji na głównego projektanta, zatrudnionego przez konkretnego dewelopera. Wybór może być trudny, warto jednak dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw, ponieważ decyzja jest wiążąca i sprawia, że z konkretnym mieszkaniem będziemy związani przez wiele lat.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie

DMC Firewall is a Joomla Security extension!