Osuszacze dla przetwórstwa tworzyw sztucznych

 

kolorowe szkłoWilgoć może być czynnikiem wpływającym negatywnie na jakość końcowego produktu, dlatego też chcąc uniknąć sytuacji, w której będzie się ona gromadziła na powierzchni tworzywa lub też wnikała w jego głębsze warstwy powinno się zadbać o odpowiednie osuszanie przetwarzanych elementów. Choć może się to wydawać mało znaczące, w rzeczywistości nieosuszone tworzywo może doprowadzać do sytuacji, w której na powierzchni wypraski będą pojawiać się nieestetyczne smugi. Ze względu na to, że zwykle przekłada się to na obniżenie właściwości mechanicznych materiału, niezbędne jest dołożenie wszelkich starań, aby w przestrzeni przedsiębiorstwa pojawiły się suszarki na gorące powietrze oraz nowoczesne odwilżacze. To czy będzie to pierwszy czy drugi element uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju przetwarzanego tworzywa, przede wszystkim dlatego, że każde z nich posiada inne właściwości – jedne są higroskopijne a inne nie. Czym jedne różnią się od drugich?

Przede wszystkim konieczne jest zwrócenie uwagi na to, że niehigroskopijne tworzywa zbierają wodę na powierzchni, przez co usunięcie wilgoci jest nieco łatwiejsze. Stosując suszarkę na gorące powietrze możliwe jest bezproblemowe pozbycie się nadmiaru niepożądanej wilgoci. Takie urządzenie będzie więc niezastąpione wszędzie tam, gdzie na co dzień przetwarza się takie tworzywa, jak chociażby PP, PE, PVC, PS czy POM. W przypadku tworzyw higroskopijnych sprawa wygląda nieco inaczej, przede wszystkim dlatego, że wchłaniają one wilgoć, gromadząc ją wewnątrz granulek. Żeby możliwe było swobodne przetwarzanie tego typu tworzyw konieczne jest wprowadzenie w przestrzeń przedsiębiorstwa odwilżaczy, wyposażonych w złoże molekularne pochłaniające wilgoć. Tego typu elementy doskonale sprawdzają się w tych miejscach, w których na porządku dziennym jest stosowanie tworzyw PMMA, PBT, PC, PET, PUR czy SAN. Wiadomo, że każde przedsiębiorstwo jest inne i każde wymaga indywidualnego spojrzenia na to, czym na co dzień się zajmuje, w sprzedaży znaleźć można suszarki rożnych firm, takich jak chociażby Simatec.

W jej przypadku do dyspozycji klientów oddawane są suszarki na powietrze suche, gorące i sprężone, odznaczające się nieco innymi właściwościami. Komponowanie wachlarza możliwości gwarantuje kompleksowość działania, niezastąpionego w przypadku przedsiębiorców. Suszarki na suche powietrze marki Simatec mają wysoką wydajność, przede wszystkim dlatego, że zostały zaprojektowane tak, aby oszczędzać energię i eliminować wilgoć z higroskopijnych polimerów, zwłaszcza polimerów technicznych. Suszarki na gorące powietrze gwarantują osuszanie elastyczne, funkcjonalne i sprawne, doskonale sprawdzające się w przypadku niehigroskopijnych materiałów. Ze względu na to, że trudno wyobrazić sobie przemysł bez wszelkiego rodzaju innowacji i nowych technologii, w sprzedaży pojawiły się także wysokiej klasy suszarki na sprężone powietrze, które okazują się doskonałym kompromisem dla procesu osuszania, przede wszystkim dlatego, że w skompresowany sposób usuwa wodę obecną w tworzywie, wykorzystując do tego sprężone powietrze podawane z układu technologicznego umieszczonego wewnątrz zbiornika. Choć może się to wydawać mało istotne, systemy chłodzenia są niezastąpionym elementem przemysłu przetwórczego, ponieważ odpowiednie podejście do tworzyw sztucznych może okazać się kluczem do sukcesu całego przedsięwzięcia.

Przestrzeń nowych technologii znalazła stałe miejsce w przemyśle, można się więc spodziewać kolejnych pomysłów mających na celu zwiększać możliwości wszystkich jego gałęzi. Przetwórstwo tworzyw sztucznych ma dzisiaj coraz większe znaczenie, zwłaszcza dla ochrony środowiska i efektywnego recyklingu, trudno się więc dziwić, że przedsiębiorcy poszukują co raz to nowych rozwiązań obniżających koszty produkcji zwiększając jednocześnie jakość i wydajność poszczególnych linii wytwórczych. Od tego zależy bowiem sukces wielu innych firm, wykorzystujących do działania granulaty oraz gotowe tworzywa sztuczne, przeznaczane do dalszej obróbki plastycznej i mechanicznej.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie

Our website is protected by DMC Firewall!