Opieka nad zwierzętami domowymi

 

Każde zwierzątko domowe potrzebuje odpowiedniej opieki ze strony właściciela. Często kupując lub adoptując zwierzę nie zdajemy sobie sprawy z tego, że stajemy się za nie w stu procentach odpowiedzialni. Nierozważne przygarnięcie pupila może więc zagrozić w dużej mierze jego bezpieczeństwo. Przede wszystkim przed podjęciem wspomnianej decyzji należy sprawdzić, czy poradzimy sobie z opieką nad zwierzątkiem domowym. Jak to zrobić? Po pierwsze należy zorientować się, jaka opieka wiąże się z posiadaniem konkretnego zwierzątka domowego. Wbrew pozorom każdy pupil wymaga bowiem innej pielęgnacji oraz innego poziomu zainteresowania ze strony innych domowników. Różnice, o których mowa dotyczą także psów i kotów, choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że akurat te zwierzaki potrzebują takiego samego zainteresowania. Warto mieć świadomość tego, że na naszą uwagę zasługują nie tylko wspomniane futerkowce. Opieka nad zwierzętami to odpowiedzialność, z którą mamy do czynienia nawet w przypadku gryzoni czy rybek akwariowych. Jak zatem odpowiednio zadbać o wspomniane zwierzaki domowe?

 

Opieka nad psem

Pies wymaga ze strony właściciela dużej opieki i zaangażowania, jednak nie bez powodu mówi się o tym, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Warto pamiętać, że przede wszystkim trzeba (posiadając psiego pupila) zadbać o jego rozwój. Małe szczeniaki czy suczki potrzebują odpowiedniego pożywienia bogatego w witaminy i minerały, by dobrze się rozwijać i zdrowo rosnąć. W przypadku psa często należy zadbać także o jego kąpiel.

Opieka nad kotem

W przypadku opieki nad kotami sprawa w zasadzie nie jest zbyt skomplikowana. Należy przede wszystkim pamiętać, że koty są zwierzętami w dużej mierze samodzielnymi, a więc na wspomnianą niezależność trzeba im pozwolić. Duże znaczenie – jeśli nie chcemy małych kotów lub mieszkamy w bloku mieszkalnym i kot zaczyna tam posikiwać – ma poddanie kota kastracji. Po takim zabiegu pupil może stać się osowiały, dlatego należy zadbać o jego prawidłową dietę i zabawę. Bez względu na to, gdzie swoje potrzeby fizjologiczne załatwia kot należy pamiętać o jednym. Bardzo ważne w przypadku zwierząt tego typu jest posiadanie kuwety dla kota. Dzięki temu elementowi kot będzie mógł bez względu na porę dnia czy nocy zrealizować swoje podstawowe potrzeby. Wygodnym aspektem posiadania kota jest to, że nie trzeba – tak jak w przypadku psa – poddawać go kąpielom. W ekstremalnych przypadkach weterynarz może co prawda zalecić takie rozwiązanie, ale jest ono bardzo rzadkie. Nawet w przypadku posiadania pasożytów podaje się kotom leki i zastrzyki, aniżeli zleca się ich zwykłą kąpiel.

Opieka nad gryzoniami

Gryzonie to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Warto pamiętać, że w tym przypadku niezbędne jest posiadanie w miarę dużej i wygodnej klatki, którą – w zależności od specyfiki zwierzęcia – wyposażymy na przykład w trociny czy siano. Do bardziej znanych gryzoni mieszkających w domu należą przede wszystkim chomiki, myszki oraz coraz częściej szczurki. Te ostatnie są zwierzętami bardzo inteligentnymi i potrafią jak każde inne zwierzę przyzwyczaić się do człowieka. Często można zresztą zauważyć osoby spacerujące jak gdyby nigdy nic ze szczurem na ramieniu.

Opieka nad rybkami

Wbrew pozorom czynność taka jak opieka nad rybkami również wymaga dużego zaangażowania ze strony właścicieli. Należy przede wszystkim zadbać o to, by rybki miały stały dostęp do pożywienia. Zazwyczaj to ostatnie sprzedawane jest w zgrabnych opakowaniach, które zręcznie można schować obok akwarium. W zależności od zainteresowań możemy postawić przy swoim łóżku kulę ze złotymi rybkami lub też wbudować w ścianę swojego salonu ogromne akwarium z egzotycznymi rybami oraz innymi okazami morskimi. Handel związany z akwarystyką jest dzisiaj bardziej rozwinięty niż można byłoby się spodziewać. Należy przy tym zauważyć, że dobrze jest zakupić profesjonalny sprzęt do czyszczenia mechanicznego, dzięki czemu nie będziemy musieli (lub też bardzo rzadko) sprzątać akwarium ręcznie. Duże znaczenie ma w tym przypadku filtr czyszczący ogromne powierzchnie, takie jak wspomniane akwarium w ścianie salonu czy też sypialni.

Opiekowanie się zwierzętami nie musi być wyłącznie przykrym obowiązkiem. Wyprowadzanie psa na spacer, czy czesanie kociego futerka może być niezłą zabawą nie tylko dla domowników, ale także dla samych zwierzaków. Warto mieć świadomość tego, że nawet rybki akwariowe potrzebują odpowiedniej dozy zainteresowania ze strony właścicieli. Podstawą – w przypadku każdego zwierzątka – jest oczywiście regularne dostarczanie pożywienia oraz płynów. Oprócz wspomnianego aspektu równie istotna staje się higiena zwierzęcia. Niektóre pupile, takie jak na przykład koty, potrafią o siebie zadbać. Inne są z kolei całkowicie uzależnione od właścicieli, dlatego należy dużo uwagi skupić na ich zdrowiu i pielęgnowaniu. Odpowiedzialność za zwierzę jest momentami męcząca, jednak w efekcie końcowym daje dużo satysfakcji i uczy odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za inne żywe stworzenie. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie

Our website is protected by DMC Firewall!