Cechy charakteru dobrego wodzireja

muzyka na weseleKażdy z nas był przynajmniej na jednym weselu, które prowadzone było przez wodzireja. Pomimo tego, że na przestrzeni lat ten zawód nieco podupadł - przede wszystkim na skutek negatywnych skojarzeń z tandetnością i brakiem profesjonalizmu – współcześnie trudno wyobrazić sobie, aby dobra zabawa weselna odbywała się bez kogoś, kto skutecznie bawiłby towarzystwo i przeprowadzał gości przez najważniejsze części przyjęcia.

Niestety wiele z nas miało nieprzyjemność zetknąć się z osobami, które nie miały ani doświadczenia, ani charyzmy, by profesjonalnie wykonywać swoje obowiązki, być może dlatego wodzirej kojarzy nam się dzisiaj negatywnie i wolimy zastępować go, lepiej brzmiącym, „dj-em”. Osoba mająca stały kontakt z ludźmi powinna posiadać określone cechy przekładające się na jakość wykonywanej pracy, dlatego też nie każdy może być wodzirejem. Jaka powinna być więc odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu? W pierwszej kolejności wodzirej powinien wzbudzać zaufanie i cieszyć się autorytetem, głównie dlatego, że możliwość „panowania” nad tłumem wymaga pozyskania u niego posłuchu. Jeżeli wodzirej nie będzie pewny tego, co robi i nie będzie działał z pasją, goście szybko to wyczują, przez co niechętnie będą uczestniczyć w zabawach i będą bawić się samodzielnie. Autorytet może być jednak zbudowany odgórnie, przede wszystkim dlatego, że osoba odpowiedzialna za utrzymanie wesela w ryzach, zostaje powołana przez Parę Młodą, co stawia go z miejsca w nieco lepszym świetle. Nie sprawia to jednak, że wodzirej na wesele nie może posiadać charyzmy. Nawet jeżeli początkowo goście chętnie będą się angażować w zabawę, szybko mogą zmienić zdanie, kiedy u dj nie wyczują pasji.

Dobrze jest, kiedy wodzirej posiada przyjemną aparycję, jest zadbany i schludny, głównie dlatego, że to on ma mikrofon i to on skupia na sobie uwagę – nie mniejszą niż Państwo Młodzi. Ubiór adekwatny do sytuacji, najczęściej frak, sprawia, że taka osoba przestaje być kojarzona z tandetną cekinową marynarką czy lakierkami z wężowej skóry. Ze względu na to, że wodzirej prowadzi w większości przypadków zabawy taneczne, byłoby miło, gdyby potrafił tańczyć lub przynajmniej umiejętnie ruszać się w takt muzyki. Osoba, która nie ma muzycznego słuchu, ale wymaga od innych zgrabnego pląsania, traci na wiarygodności i zamiast z szacunkiem spotyka się z niechętnymi uśmieszkami. Wodzirej zwykle pokazuje gościom określone układy taneczne, trudno więc wyobrazić sobie, żeby robił to nieumiejętnie i niewprawnie. Wiele z cech należy do tych, które można pozyskać wraz z doświadczeniem – mowa tu chociażby o schludnym wyglądzie czy umiejętnościach tanecznych, jednak wiele z aspektów przynależy bardzo silnie do wyposażenia wrodzonego i trudno je w sobie rozwijać, kiedy nie są naturalną częścią osobowości. Wodzirej na wesele musi być odważny i nie wstydzić się siebie. Pewność tego, co się robi i świadomość, że jest się odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu jest niezwykle istotna i buduje podwaliny po doskonałą postawę. Jednocześnie człowiek odpowiedzialny za weselne zabawy musi umieć się kontrolować pamiętając, że to nie on jest gwiazdą wieczoru. Apodyktyczność nigdy nie jest mile widziana dlatego też mówiąc o pewności siebie, powinno się mieć na myśli przede wszystkim jej pozytywny aspekt.

Jako, że wodzirej ma stały kontakt z mikrofonem, musi być dobrym mówcą i swobodnie korzystać z bogactwa języka. Wszelkie wady wymowy czy niechlujstwo w konstruowaniu wypowiedzi nie tylko sprawią, że przestanie być on zrozumiały dla otoczenia, ale i będzie traktowany jak osoba, która nie szanuje ani swojej pracy, ani osób, z którymi ma bezpośredni kontakt w danym momencie. Wodzirej ma „uwodzić” słowem, być dowcipny i mówić treściwie sprawiając, że goście chętnie będą go słuchać. Na weselach przydaje się też umiejętność improwizacji, przede wszystkim dlatego, że bardzo często wodzirej spotyka się z różnego typu docinkami czy słownymi zaczepkami ze strony gości. Umiejętne i inteligentne wybrnięcie z kłopotliwej sytuacji zawsze działa na jego korzyść, o ile będzie umiał zachować powściągliwość i kulturę osobistą w kontakcie z nieprzyjemnymi czy równie dowcipnymi osobami. Tego typu postawa zazwyczaj zamienia potencjalnych wrogów w sprzymierzeńców, dlatego nawet najmniej przyjemni goście na skutek charyzmy wodzireja wychodzą z wesela roześmiani od ucha do ucha. 

zabawa

Współcześni wodzireje są profesjonalistami, którzy samodzielnie wybierają swoje zawody, zwykle więc nie mają problemu z przemawianiem do większej części osób. Być może negatywna „łatka”, która została im przyczepiona, pochodzi od tego, że jeszcze kilkanaście lat temu funkcję wodzirejów sprawowali drużbowie, nie zawsze na tyle śmiali i dowcipni, żeby ciągnąć za sobą tłum ludzi. Trudno jednak wyobrazić sobie jakiekolwiek wesele, które nie posiadałoby osoby odpowiedzialnej za puszczanie muzyki czy prowadzenie zabaw, dlatego też wodzireje systematycznie odbudowują swoją silną pozycję przekształcając się w profesjonalistów, którzy swój zawód traktują poważnie i odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie

DMC Firewall is a Joomla Security extension!