Jak podchodzić do wyceny domów?

 

wycena domuZ pewnością każdy, kto stanął kiedykolwiek przed koniecznością dokonania profesjonalnej wyceny posiadanej przez siebie nieruchomości, zadawał sobie pytanie o to, dlaczego jeden dom sprzedaje się łatwo i za atrakcyjną cenę, a drugiego nie można sprzedać nawet po drastycznym obniżeniu ceny wywoławczej. Warto wiedzieć, że ceny nieruchomości są różne, ponieważ o tym, czy będą one mniej lub bardziej wartościowe, decyduje cała masa czynników, które wchodzą ze sobą w nieustanne interakcje. Oczywiście w pierwszej kolejności o tym jaką wartość będzie miał dom decyduje sam rynek, a dokładniej jego bezpośredni użytkownicy. Podobnie jak ma się to w przypadku do przestrzeni sztuki oraz licytacji poszczególnych obrazów – wartość nieruchomości będzie dokładnie taka, za ile uda się ją sprzedać. Wiadomo, że rzeczoznawca majątkowy, którego zadaniem jest precyzyjne ustalenie szacowanej wartości mienia na podstawie odpowiednich wskaźników, nie pozostaje bez wpływu na budowanie wysokiej bądź niskiej ceny posiadanego przez nas obiektu, jednak może się okazać, że ustalona przez niego wartość będzie za wysoka w stosunku do możliwości potencjalnych nabywców.

W takiej sytuacji – jeżeli nasz dom od dłuższego czasu nie może znaleźć nabywcy – musimy stanąć przed pewnym dylematem. Pierwsza kwestia będzie dotyczyła tego, czy mamy wstrzymać się ze sprzedażą i poczekać na bardziej przychylne „czasy”, czy może obniżyć stawkę. Wszystko zależy od tego jak bardzo zależy nam na sprzedaży i jak bardzo jesteśmy związani z własną nieruchomością. Właśnie ten emocjonalny związek – który jest bardzo widoczny w przypadku wyceny domów – może wymagać bezpośredniego kontaktu z rzeczoznawcą. Oczywiście jego obecność i tak będzie niezbędna, jeżeli zdecydujemy się na sprzedaż, ponieważ staniemy przed koniecznością rozliczenia się z podatku, jednak warto skorzystać z jego porady także wtedy, kiedy dopiero przymierzamy się do sprzedaży. Jako, że z konkretnym domem wiążą nas zwykle jakieś wspomnienia, mamy skłonność do automatycznego zawyżania wartości nieruchomości, właśnie ze względu na kwestie emocjonalne. Po zderzeniu się z brutalną rzeczywistością możemy być rozczarowani, że obiekt, w którym spędziliśmy kawałek swojego życia nie ma takiej wartości, jakiej byśmy oczekiwali. A wartość ta uzależniona jest od mnóstwa kwestii.

szacowanie mieniaPrzede wszystkim rzeczoznawca majątkowy w pierwszej kolejności uwzględnia analizy rynku nieruchomości, sprawdzając, jakie ceny posiadają obiekty podobne do naszego. Wyceny domów muszą uwzględniać kwestie lokalizacyjne i estetyczne, dlatego też dwa identyczne domy znajdujące się w różnych częściach kraju, mogą posiadać skrajnie różniące się od siebie operaty szacunkowe. Jako, że o dynamice rynku decyduje zasobność portfela jego uczestników, rzeczoznawca będzie brał pod uwagę stopę bezrobocia na danym terenie, dostępność infrastruktury, styl życia mieszkańców, prawdopodobieństwo znalezienia potencjalnego nabywcy oraz środowisko naturalne. Zapominamy więc bardzo często, że wyceny domów to nie tylko ocena ich walorów estetycznych, ale także wszystko to, co znajduje się dookoła. Jeżeli więc mamy nieszczęście mieszkać w miejscu, które jest skażone czy niebezpieczne, musimy się liczyć z tym, ze nawet najpiękniejsza posiadłość, której wybudowanie kosztowało nas majątek, będzie posiadała drastycznie niższą wartość od podobnej nieruchomości znajdującej się w przestrzeni turystycznej czy miejscu, które ma doskonały „kontakt” z miastami czy dzielnicami, w których ludzie chętnie spędzają czas. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dla rzeczoznawcy bardzo ważne są wszystkie detale, które dla postronnego obserwatora mogą okazać się nieznaczące czy nawet absurdalne takie, jak chociażby okna w domu czy sam ich układ. Nie wszyscy wiedzą, że w sypialni okna powinny wychodzić na wschód, natomiast te z pokoju dziennego na zachód, uwzględnia się także ich szczelność oraz sposób otwierania, dlatego też jeżeli w naszym domu jest kilka „niedociągnięć”, przed wystawieniem go na sprzedaż, warto dokonać kilka korekt, mogących mieć niebagatelne znaczenie podczas poszukiwania nowego nabywcy.

Ze względu na to, że „nieznajomości prawa szkodzi”, a pochopne działanie jest zawsze niekorzystne, przed podjęciem decyzji o kupnie czy sprzedaży domu, powinniśmy dobrze się przygotować na wszelkie niespodzianki. Do podstawowych cech, które trzeba wziąć pod uwagę należą oczywiście lokalizacja oraz stopień zużycia poszczególnych części składowych naszego domu, ale warto uwzględnić także obecnie panujące trendy. Jeżeli wszyscy w okolicy masowo kupują małe mieszkania, powinniśmy wiedzieć, że decydując się na sprzedaż domu, otrzymamy znacznie mniejszą kwotę od przewidywanej, ponieważ najzwyczajniej w świecie ludzie będą woleli mieszkać w blokach. Na niektóre z czynników nie mamy oczywiście wpływu, przede wszystkim dlatego, że o wyglądzie okolicy decydują w pierwszej kolejności plany zagospodarowania przestrzennego, jednak na tyle na ile możemy powinniśmy zainwestować w przygotowania domu do sprzedaży. Nawet drobne zmiany takie, jak wymiany okien czy uszczelnienie dachu mogą wpływać na zwiększenie atrakcyjności obiektu, dlatego wyceny domów, nawet w czasie kryzysu, mogą być zyskowne. Na stronie http://www.walor-nieruchomosci.pl/ można znwycenyaleźć więcej przydatnych przy wycenie domów czy innych nieruchomości informacji. Zarówno sprzedaż jak i kupno domu nie są sprawami błahymi, dlatego należy poświęcić im maksymalną uwagę oraz swój czas.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnie

Our website is protected by DMC Firewall!